• $page['title']
  • $page['title']

VINAŘSTVÍ

TYP VÍNA

ODRŮDA

CENA

Cederberg

Výborné víno z nejvýše položené vinice v JAR

Vinná réva, ze které jsou vyráběna vína Cederberg, je pěstována na farmě Dwarsrivier. Ta je situována 3 hodiny autem od Kapského města v hornaté krajině vysoko nad mořskou hladinou. Réva se pěstuje na tvrdém břidlicovém podkladě a kořeny stromků zasahují až 3 metry hluboko do skály. Kraj je zařazen do regionu UNESCO díky historickému dědictví – jeskynním malbám původního obyvatelstva, křováků kmene San. Réva se zde pěstuje na 53 ha, rozloha vinařství tedy není nijak velká. Přesto se Cederberg řadí k nejvýznamnějším výrobcům vín tohoto regionu.

Farma Dwarsrivier je ve vlastnictví rodiny Nieuwoudtů již od poloviny 19. století. Tehdy však nikoho ani nenapadlo začít zde pěstovat tak náročnou plodinu, jako je víno. Rodina nejprve zkoušela pěstovat zeleninu, tabák a také ovoce. Zdejší pohoří je rovněž rodištěm známého čaje Rooibos.

V roce 1977 začal Oom Pollie, který představoval třetí generaci Nieuwoudtů, pěstovat i vinnou révu, ze které vyráběl víno nejprve pouze pro sebe a své zaměstnance. Jelikož farma velice dobře prosperovala, pokusil se Oom Pollie rozšířit oblast zaměření farmy a prorazit na trh výrobou červeného vína. Jeho víno bylo odborníky výborně ohodnoceno, a proto se rodina rozhodla na výrobu vína specializovat.

Cederberg se zaměřuje převážně na výrobu červených vín. Nejvíce jsou pěstovány odrůdy Cabernet Sauvignon a Shiraz, dále je to Merlot a Pinotage (jenž se přidávají do vyvážené chuti vína Cederberger).

Z bílých vín je kladen důraz na Sauvignon blanc, Chenin blanc a Bukettraube. V malé míře jsou pěstovány např. i odrůdy Chardonnay nebo Viognier. Sauvignon Blanc je svou mineralitou a svěžestí osobní chloubou majitele tohoto vinařství. Chardonnay dává vyniknout šumivému vínu Blanc de Blancs, které vinařství rovněž produkuje.

Cederberg dodává na trh šest různých řad vín. Řada Cederberg nabízí vína klasická, jako jsou Cederberg Shiraz, Cederberg Sauvignon Blanc nebo Cederberg Cabernet Sauvignon. Patří sem např. Cape Atlantic Merlot nebo Pinotage. Five Generations je prémiová řada, ve které jsou produkována vína odrůd původně pěstovaných na farmě – Five Generation Chenin Blanc a Five Generations Cabernet Sauvignon. Vína dalších třech řad jsou vyráběna speciálně pro různé projekty, do kterých se vinařství zapojuje.

  • Michelangelo International Wine Awards 2011 – GOLD - Cederberg Shiraz
  • Michelangelo International Wine Awards 2011 – GOLD - Cederberg Sauvignon Blanc
  • Veritas 2011 – GOLD – Cederberg Cabernet Sauvignon – 5 generations
  • Veritas 2011 – GOLD / Veritas 2010 – DOUBLE GOLD – Cederberg Chenin Blanc
  • Concours Mondial de Bruxelles, 2011, Veritas 2011 – GOLD – Cederberg Cabernet Sauvignon
  • Wine Magazine 2008 – Best Value Red blend – Cederberg Cederberger
  • Michelangelo International Wine Awards 2010-2011 – SILVER - Cederberg Bukettraube

Blanc de Blancs

Cederberg

šumivé víno z odrůdy Chardonnay

700,- Kč
vč. DPH

Cabernet Sauvignon

Cederberg

vyvážená chuť černého rybízu v ústech

650,- Kč
vč. DPH

Cabernet Sauvignon - 5 Generations

Cederberg

pan Cabernet - výrazná chuť v limitované edici 3.400 lahví ročně

1 200,- Kč
vč. DPH

Flippie Niewoudt Cape Vintage

Cederberg

Víno typu portské v limitované číslované edici 2180 lahví

630,- Kč
vč. DPH

Shiraz

Cederberg

tradiční, silné víno s vůní pražené kávy, hořké čokolády a koření

680,- Kč
vč. DPH