• $page['title']
  • $page['title']

VINAŘSTVÍ

TYP VÍNA

ODRŮDA

CENA

Le Riche

Nejvytříbenější Cabernet z JAR

Vinařství Le Riche Wines se nachází na svazích hory Helderberg, v blízkosti historického města Stellenbosch. Budova vinařství byla postavena jako replika původního vinařství v Jonkershoeku z roku 1911. Díky otevřeným betonovým fermentačním tankům starého typu a moderní metodě výroby vína s minimálními zásahy do procesu představuje vinařství ideální platformu pro výrobu ultra prémiových červených vín v klasickém jihoafrickém stylu.

Hybnou silou vinařství je jeho majitel a sklepmistr Etienne le Riche. Po úspěšných dvaceti letech v roli vinaře na Rustenberg Estate se v roce 1996 rozhodl založit vlastní vinařství, kde by mohl pracovat na odrůdě, kterou si zamiloval a kterou respektuje - Cabernet Sauvignon. Filosofie byla jednoduchá: co nejlépe vyjádřit nuance Cabernetu ze Stellenbosche. Protože nechtěl být limitován místem původu, rozhodl se vybírat hrozny z těch nejlepších míst, která Stellenbosch mohl nabídnout. Výsledná vína vynikala elegancí a úrovní a soustavně prokazovala špičkovou kvalitu a potenciál zrání.

Le Riche je jedním ze zakládajících členů Cape Winemakers Guildu a dvojnásobným držitelem ocenění Platter Winemaker of the Year. Mnohá uznání jeho kvality jako vinaře ale dostatečně nevyjadřují to, kým je. Je to muž, který šetří slovy a pozorně naslouchá. Jeho znalosti a skromnost jsou to, co tvoří styl jménem Le Riche.

Produkce tvoří 48.000 lahví ročně, z čehož je pouze 8.000 lahví řady Reserve. Jedná se o vzácná vína špičkové kvality.

Hrozny jsou vybrány od nejlepších pěstitelů z oblasti Stellenbosch. Kombinace půdy, podnebí, klonů a stáří vinné révy určují, ze kterých částí vinic bude víno sklizeno. Klade se důraz na úzkostlivou pečlivost při pěstování, na zdraví půdy, na mikroklima, ve kterém réva roste - vše pro to, aby ze sebe každá vinice mohla vydat to nejlepší. Víno z jednotlivých částí vinic se zpracovává samostatně s cílem pochopit a vyzdvihnout jedinečný charakter každé části vinice a nechat vyniknout kvalitě a stylu vína.

V oblasti Stellenbosche roste většina vinné révy na dvou typech půdy - půdy z rozložené žuly na svazích hor a štěrkopísčité půdy v údolích.

Většina vinic leží v blízkosti oceánu, který v horkých letních měsících poskytuje chladivý vánek. Půda na vinicích je štěrkopísčitá, takže se v období pučení rychle ohřívá a přispívá k rychlejšímu vyzrávání hroznů. Půda z rozložené žuly se nachází především výše na svazích hor, kde nadmořská výška pomáhá ochlazovat vinice. V těchto místech pak víno vyzrává později.

O tom, kdy sklízet, se rozhoduje na základě pečlivého vizuálního výběru, ochutnávání a analýzy. Typická chuť ovoce, struktura tříslovin a jednotná vyzrálost jsou některé ze základních parametrů výběru. Víno se sklízí ručně,  v malých bednách se přemísťuje do sklepů a tam váží. Před odstopkováním a lisováním se hrozny pečlivě probírají a třídí.

Přístup k výrobě je tradičně jednoduchý a přesto inovativní. K základnímu vinnému kvašení se používají otevřené nádoby a ruční lisování při kontrolované teplotě fermentace. To vše s cílem dosáhnout co nejintenzivnější barvy a extrahovat z hroznů co nejvíce tříslovin a chuti.

Cabernet Sauvignon Reserve prochází prodlouženou dobou macerace. Tanky jsou uzavřeny víkem po delší dobu před lisováním. Tím se zlepšuje kvalita tříslovin a vyváženost vína. Po fermentaci se víno lisuje a dozrává 18 - 24 měsíců ve francouzských dubových sudech. Poté se naplní lahve a ručně se na ně lepí etikety. Po celou dobu procesu výroby neexistují žádné kompromisy, pokud jde o kvalitu.

Každý rok Le Riche vytváří unikátní víno z jediné vinice, Le Riche CWG Auction Reserve, určené speciálně pro aukci Cape Winemakers Guild.

Cabernet Sauvignon

Le Riche

nádherně vyvážený Cabernet s vůní zralých třešní, švestek a cedrového dřeva

595,- Kč
vč. DPH

Cabernet Sauvignon - Reserve

Le Riche

prvotřídní Cabernet, pro který byly použity pouze vybrané hrozny výjimečné kvality

990,- Kč
vč. DPH